Зеленский президентликдан қачон кетишини айтди
Украина президенти Владимир Зеленский ўз лавозимини ушлаб турмаслигига ва уруш тугаб, Украина хавфсизлиги таъминланганида уни тарк этишга тайёрлигини айтди. Бу ҳақда у Германиянинг АРD телеканалидаги ток-шоусида маълум қилди.
Мен ҳар қандай нарсага тайёрман, ҳақиқатан ҳар нарсага. Узоқ ва барқарор тинчлик учун. Инсон сифатида, фуқаро сифатида, ота сифатида. Мен ҳеч нарсага ёпишиб олмайман. Мен Украина президентиман, чунки менга 73% одам овоз берган ва бугун мен Украина президентиман, чунки мени мамлакатимдаги кўпчилик қўллаб-қувватламоқда, деди у.
Зеленский тинчлик шартномасини имзолаш учун «фақат Зеленский иштирокисиз» талаби қўйилса, лавозимини тарк этишга тайёрми, деган саволга шундай жавоб берди. Сиёсатчининг таъкидлашича, Россия ундан уруш бошидагидек жисмонан эмас, балки сиёсий йўл билан қутулмоқчи.
Буни тушунса бўлади. Мен Путин учун жуда ноқулай одамман, деди Украина раҳбари.
Зеленский «уруш пайтида президент қилиши лозим бўлган ишни» бажраётганини қайд этди.