Ўзбекистонликларга коммунал хизматлар учун ноқонуний ҳисобланган қарийб 50 млрд сўм қайтарилади
Ўзбекистон фуқароларига коммунал хизматлар учун ноқонуний ҳисобланган қарийб 50 млрд сўм қайтарилади. Бу ҳақда Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси матбуот хизмати хабар берди.
2024 йилда қўмита вакиллари томонидан ўтказилган назорат тадбирлари натижасида тадбиркорлик субъектларига нисбатан 400 дан ортиқ иш қўзғатилган.
Қайд этилишича, рақобат тўғрисидаги қонун ҳужжатларини бузиш ва хизматлар нархини асоссиз ошириш ҳолатлари бўйича иш қўзғатилган. 200 мингдан ортиқ истеъмолчига қарийб 50 млрд сўмлик қайта ҳисоб-китоблар тайинланди.
Қўмита «Ўзсувтаъминот» компанияси нарх белгилаш талабларини бузгани ва асоссиз равишда қарийб 7 млрд сўм олганини маълум қилди.
РЕС ва унинг филиаллари қайта ҳисоб-китоб қилиш ва истеъмолчиларга асоссиз олинган 5 млрд сўм миқдоридаги даромадни тўлаш мажбуриятини юклади.